Esnek ve Hızlı Okuma

www.turbohizlioku.com.tr

Esnek ve Hızlı Okuma

Güne tabletinizden gazete okuyarak başladığınızı düşünelim. Ancak zamanınız sınırlı. İşe yetişmeniz gerekiyor. O zaman hızlı bir şekilde başlıklara bakar, ilginizi çeken haberlere de şöyle bir göz atarsınız. İş yerinde, birikmiş işlerinize başlamadan önce, mail adresinize baktınız. Ortalama bir yöneticinin posta adresine Türkiye şartlarında günlük 300 mail gelmekte. Sabah saatlerinde size 50 civarında mail gelmiş. Hızlı bir şekilde başlıklara höz gezdirirsiniz. İçeriğini tahmin ettiklerini atlar, sorun olabilecekleri ve cevap bekleyenleri okuyup yanıtlayarak işinize başlarsınız. Gün içerisinde arkadaşlarınızdan birisi masanızda bir dergi bıraktı. Kapakta yer alan "Olağanüstü Beyinler" başlığı dikkatinizi çekti. İçindekiler bölümünden hızla sayfayı bulup şöyle bir bakıp daha sonra okumak üzere masanızın üzerine bıraktınız. Gün içerisinde devam eden mail trafiğini bir yandan kontrol ediğ, diğer taraftan da bunları ilgili yerlere havale ettiniz.


Bir şirketle yapmanız gereken anlaşmanın maddelerini tekrar gözden geçirip sonuçlandırdınız. Personel özlükleriyle ilgili bir davanın gerekçelerini okuyup avukata havale ettiniz. Bu arada bir gazetenin tv sayfasını akşama iyi bir film ya da program bulmak için karıştırdınız. İlginizi çeken bir makale bulduğunuzda, yeni bir bilgiye rastlamak için göz atarsınız.


Elinize geçen bir kitabın sayfalarını hızlı çevirirken dikkatinizi çeken başlıkların içeriğine şöyle bir göz attınız. Her gün karşılaştığımız değişik okuma durumlarını incelediğimizde, esnek ve hızlı okumayı daha iyi kavrayabiliriz. Okuduğunuz bunun gibi çeşitli türden yazıların her birine göre okuma amacınız da farklı olacaktır. Yine metnin türüne göre, okuma hızınızı ve yönetiminizi de değiştirmeniz gerekecektir. Eğer bunu uygun bir şekilde yapmayı başarırsanız esnek ve hızlı bir okuyucusunuz demektir. Yapamıyorsanız bilgi bombardımanında boğulur ve işleriniz içinden çıkılamaz bir boyut alır.


Esnek ve hızlı okumada bir metnin üzerinde okuma yöntemini ve hızını belirlemede, okuma amacı ve metnin özellikeri önemli bir yer tutar. Konuma uygun okuma tutumunu alabilmek "Esnek ve Hızlı Okumayı" gerektirir.


Eğer günlük hayatımızda karşımıza çıkan bilgileri süzmeyi bilmezsek bilgi yoğunluğunda boğulur, birçok şeyi kaçırır ve önemli bilgileri edinemeyiz. Ayrıca daha az zaman ayırarak yapacağımız okuma, daha fazla sürecek ve okuduğumuz metinden doyum alamayacağız.


Gün içerisinde yukarıdaki gibi birçok metinle karşılaşırız. Bu metinlerde okuma hızını ve yöntemini amaca ve metnin özelliklerine göre belirleyen bir okur "esnek ve hızlı okuma" yapabilen ve kısa sürede en çok bilgiyi alabilen bir okuyucudur. Bu tarzda bir okuyucu, nasıl okuyacağına karar verirken, metnin türünü de dikkate alacaktır. Bu arada zaman zaman teknik değiştirebilecektir. Metin açık bir dille yazılmış ise ve anlaşılması kolay ise, okuyucu hızlı bir okuma yapabilir. Ancak metin açık bir dille yazılmamış, kolay anlamaya elverişli değilse daha yavaş ve dikkatli bir okuma yapabilir. Eğer bu şekilde esnek davranmazsak, amacımıza ulaşamayız. Zamanımızı da boşa harcamış oluruz. Özetle esnek ve hızlı okuma; duruma göre değişmesi gereken okuma hızını ve tekniklerini uygulama ve bunu etkin bir şekilde yapma işidir.


Hızlı Okuma Testi
Hızlı Okumak İçin Ne Gerekir?
Hızlı Okumanın Başka Ne Faydaları Vardır?