Hızlı Okuma Nedir?

Hızlı okuma, normalden daha kısa zamanda daha çok metin okumaktır.
Aynı zamanda daha iyi anlamak amacıyla yapılan bir okuma tarzıdır.

Hızlı Okuma Nedir? | Hızlı Okumayı Engelleyen Frenler Nelerdir? | Nereden Çıktı Bu Hızlı Okuma?| Neden Hızlı Okumalıyız?

Hızlı okuma, normalden daha kısa zamanda daha çok metin okumaktır. Aynı zamanda daha iyi anlamak amacıyla yapılan bir okuma tarzıdır.

Yapılan bir çok araştırma Hızlı Okuma becerisinin özel bir yetenek olmadığını, geliştirilebilir bir teknik bilgi olduğunu ortaya koymuştur. Yavaş okuyucuların sadece 2cm'lik bir alanı görerek okuduğu, bir takım tekniklerle görme alanını genişleterek daha hızlı okuma yaptıkları görülmüştür. Bunun anlamı okuyucunun metni kelime kelime görmekten kelime gruplarına geçiş yaparak hızlı okuduğudur. Hızlı okuyan bir kişi görme alanını genişleterek aynı anda ikişer veya üçer kelime gruplarını görebilmekte ve daha hızlı okumaktadır.

Hızlı okumada diğer bir teknik ise göz kaslarını eğitmektir. Öncelikle göz kaslarını eğitip, okuma hızını artırmak gelmektedir. Daha sonra konsantrasyon teknikleriyle görme anlama oranını üst seviyelere çıkarmak gelmelidir. Tabii burada şunu unutmamak gerekir; anlayarak hızlı okumanın püf noktası görme alanının genişletilmesidir.

Sonuç olarak; hızlı okuma tekniklerini öğrenen bir okuyucu hızlı okuyarak; anlama, kavrama ve karar verme hızı artar. Anlayarak hızlı okuma tekniklerine hakim bir okuyucu okuma eylemini monotonluktan çıkarıp zevkli ve eğlenceli bir hale getirir. Daha kısa sürede daha fazla bilgiye ulaşma imkanı bulmuş olur.

Hızlı Okuma Testi!